Young People’s FAF 2017

The Young People’s Fine Arts Festival (YPFAF) is the Arts Council of Moore County’s way of showcasing the artistic talents of students in grades K-12 from all Moore County public, private, charter and home schools. Chosen by each school, all entries are exhibited at Campbell House Galleries. The exhibit is free and open to the public, thanks to the sponsorship of George W. Little & Associates and Whistle Stop Press.

In addition to the exhibit, the high school entries were judged by Cheryl Stuckey, retired art teacher. She chose the following winners for the 2017 Young People’s Fine Arts Festival:

HIGH SCHOOL AWARDS

Judge’s Choice

Alexandria Brigman – 3-D – Paper Ball – North Moore

3-D Art

1st Place –  Alexandria Brigman – Paper Ball – North Moore
2nd Place – Elie Turner – Light of Technology – Sandhills Classical Christian
3rd Place –  Natasha Berta – STYX – O’Neal
Honorable Mention:
Zoie Zavala – Monet Mask – STARS
Isabelle Jones – Guernica – STARS

Drawing

1st Place – Phi Nguyen – Wordly Treasures – Pinecrest

2nd Place – Emily Barnett – Unititled – Pinecrest
3rd Place – Natalie Warner- Writer’s Block – Pinecrest
Honorable Mention:
Caroline Buss – Static Study – Pinecrest
Hanna Fitzgerald – Call me on my Cell Phone – O’Neal
Hanna Fitzgerald – Mirror Image – O’Neal
Eric Li – Blind – O’Neal

Mixed Medium

1st Place- Madeleine Albright – The Struggles of Conformity – Pinecrest
2nd Place – Eric Li – Liberty Lends Stormtroopers – O’Neal
3rd Place – Baylee Williams – Three Point Perspective – Union Pines
Honorable Mention
Simone Woolley – A Study in Line – O’Neal
Madeline Ramirez – Rainy London – North Moore
April Chavis – Untitled – Pinecrest
Amanda Lee – Whirlwind – Pinecrest

Painting

1st Place – Madeleine Albright – Tea Time – Pinecrest
2nd Place – Eric Li – See No Evil – O’Neal
3rd Place – Allison Martindale – Summer of ’16 – North Moore
Honorable Mention:

Asia Nguyen – Untitled – Pinecrest
Signe Healy – Curiouser and Curiouser – O’Neal

Photography & Digital Art

1st Place – Paige Dula – Just Like Everyone Else – Pinecrest
2nd Place – Justus Poole – Untitled – Union Pines
3rd Place – Samantha Shumake – Stain in the Eye of the Sink – Union Pines
Honorable Mention:
Morgan Mason – Untitled – Union Pines
Trey King – A Shadow in the Night – O’Neal

MIDDLE SCHOOL AWARDS

Judge’s Choice

Naomi Johnson – Mixed Mediums – Untitled (Mother Earth) – O’Neal

3-D Art

1st Place – Timmy Edelman – Untitled – O’Neal
2nd Place – Bella Shields – Foil Book – STARS
3rd Place – Caelan McCarney – Untitled – O’Neal
Honorable Mention:
Trista Matthews – Fish – Highfalls Elementary
Sarah Gilder – Nature Bowl – STARS
Jason Marin – Untitled – O’Neal

Drawing

1st Place – Naomi Johnson – Untitled (Dragon) – O’Neal
2nd Place – Elizabeth Bazinet – Horse’s Eye – New Century Middle
3rd Place –Noelle Gilliam – Orchid – Sandhills Classical Christian
Honorable Mention
Ashton Clover – Nature’s Beauty – Emet Academy
Molly Kuzma – Untitled – O’Neal
Abby Anderson – God’s Glory – Sandhills Classical Christian
Zoey King – Unititled – O’Neal
Alexis Beittel – Study of Forms – Southern Middle

Mixed Medium

1st Place – Naomi Johnson – Mixed Mediums – Untitled (Mother Earth) – O’Neal
2nd Place – Jada Hodges – Frog in Nature – Crain’s Creek Middle
3rd Place – Natly Sosa – Hummingbird – Crain’s Creek Middle
Honorable Mention:
Aubrey Congdon – Trip to Seattle – Crain’s Creek Middle
Katie McClure – Day at the Circus – Crain’s Creek Middle
Sammy Wilson – Lizard in Habitat – Crain’s Creek Middle
Evan Eldridge – Emphasis with Bird – Crain’s Creek Middle
Jada Hodges – My Day in Paris – Crain’s Creek Middle
Ava Kilgore – Koala Bear – Sandhills Classical Christian

Painting

1st Place – Bella Shalala – Peacock – Sandhills Classical Christian
2nd Place – Winston Pound – Jaguar – Wrona Academy
3rd Place – Alexis Torres – Peaceful Mountains – Southern Middle
Honorable Mention:
Tara Owen – Colorful Habitat – Southern Middle
Adriana Hernandez Zamora – Cherry Blossom Falls – Southern Middle
Trista Matthews – Palm Tree – Highfalls Elementary
Caroline Cheek – Pop Art Still Life – STARS

Printmaking

1st Place – Jackson Lanzafama – Hummingbird – Crain’s Creek Middle
2nd Place – Sarah Gilder – Islamic Tile Print – STARS
3rd Place – Aaliyah Davis – Box Turtles – Crain’s Creek Middle
Honorable Mention:
Morgan Hill – Wolf in Snow – Crain’s Creek Middle

As always, thank you for your help and we look forward to “showing off” your students’ talents next year! If you have any questions please call 910-692-2787.

To go back to the main Young People’s Fine Arts Festival page, CLICK HERE.