Young People’s FAF 2018

The Young People’s Fine Arts Festival (YPFAF) is the Arts Council of Moore County’s way of showcasing the artistic talents of students in grades K-12 from all Moore County public, private, charter and home schools. Chosen by each school, all entries are exhibited at Campbell House Galleries. The exhibit is free and open to the public, thanks to the sponsorship of George W. Little & AssociatesWhistle Stop Press, Paula Caddell, and Laura Brown in memory of Treva Mae Whitmore.

In addition to the exhibit, the school entries were judged by Sandra Kinnunen, retired art teacher. The winners for the 2018 22nd Annual Young People’s Fine Arts Festival were:

HIGH SCHOOL AWARDS

Judge’s Choice

Hannah Sorensen – Painting – Detail of Venus & Mars after Sandro Botticelli, 1485 – Pinecrest

3-D Art

1st Place –  Sydney Lee – Mulligen – North Moore

2nd  Place – Chloe Garner – Untitled – North Moore

3rd Place –  Elizabeth Vacha – Untitled – Union Pines

Honorable Mention  – Laura Goetz – Untitled – Union Pines

Honorable Mention – Kendal Snyder – Untitled – Pinecrest

Drawing

1st Place –  Niasha Kodzai – Untitled – O’Neal

2nd Place –  Abigail Fowler – Limbs of Lit – North Moore

3rd Place –  Molly Mansker – My Essense – O’Neal

Honorable Mention –  Anna Lee – Untitled – Pinecrest

Honorable Mention –  Scarlett Wright – Savanna – Pinecrest

Honorable Mention –  Kendal Snyder – My Goat – Pinecrest

Honorable Mention –  Naomi Johnson – Untitled – O’Neal

Honorable Mention – Signe Healy – Stitch in Time – O’Neal

Honorable Mention – Abraham Rodriguez – “White” – North Moore

Honorable Mention – Mary Fogelman – Cezanne’s Apples – Sandhills Classical Christian

Mixed Medium

1st Place- Jenna Stockwell – Finley – Pinecrest

2nd Place – Ryann Pulliam – Take me to the Sky – Union Pines

3rd Place – Emma de la Rocha – I Pledge Allegiance – Pinecrest

Honorable Mention – Victoria Hash – A Land Down Under – North Moore

Honorable Mention – Jessica Everett – My “Alice in Wonderland” – Union Pines

Honorable Mention – Naomi Johnson – Ying Yang – O’Neal

Painting

1st Place – Hannah Sorensen – Detail of Venus & Mars after Sandro Botticelli, 1485 – Pinecrest

2nd Place – Luke Myrick – Aleeshah – North Moore

3rd Place – Cara Blue – Self Portrait – Pinecrest

Honorable Mention – Isabelle Jones – Character Strength Cards – STARS

Photography & Digital Art

1st Place – Jordan Darling – Homesick – Union Pines

2nd Place – Morgan Masson –Barriers – Union Pines

3rd Place – Alex Woodall – Early Morning – Pinecrest

Printmaking

1st Place – Shari Du – Untitled – O’Neal

2nd Place – Zoey King – Sandhills – O’Neal

3rd Place – Elizabeth Blasko – Petey – Pinecrest

Middle School Awards

Judge’s Choice

Hailey Post – Mixed Mediums – Aboriginal Stallions – Crain’s Creek Middle

3-D Art

1st Place – Nicole Lemus – Ode to Picasso – Crain’s Creek Middle

2nd Place – Amora Santiago – Goose Tea Pot – Southern Middle

3rd Place – Olivia Kidd – Puppy Face Mug – Highfalls Elementary

Honorable Mention – Kayla Hardy – Coil Pot – Highfalls Elementary

Honorable Mention – Tommie Hussey – Horse – Highfalls Elementary

Honorable Mention – Courtney Jernigan – Picasso Portrait – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Emma McInnis – Cubism Mask – STARS

Drawing

1st Place – Tshering Blackwell – Ram’s Skull – O’Neal

2nd Place – Tshering Blackwell – Untitled (wolf family) – O’Neal

3rd Place –Briana Sanders – Micrography Self Portrait – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Kaylee Evans – Micrography Self Portrait – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Savannah Kennedy – The Sea – Westmoore Elementary

Mixed Medium

1st Place – Hailey Post – Aboriginal Stallions – Crain’s Creek Middle

2nd Place – Nya Guidry – Aborginal Deep Sea – Crain’s Creek Middle

3rd Place – Mya Hausauer – Mola Turtle – West Pine Middle

Honorable Mention – Christopher Culver – Magnificient Maverick – Southern Middle

Honorable Mention – Star Fields – Dreaming of Paris – Southern Middle

Honorable Mention – Brooklyn Adams – Native American Shield – O’Neal

Honorable Mention – Tshering Blackwell – Sunrise Over Burano – O’Neal

Honorable Mention –-Zoe Atkeson – Complementary Butterflies –  Crain’s Creek Middle

Honorable Mention –- Skylah Sanders – Complementary Butterflies – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Amy Bumgarner – My Life – West Pine Middle

Honorable Mention – Kaylee Burke – Thoth – West Pine Middle

Honorable Mention – Jake Cool – Re-creation of Picasso Self Portrait – West Pine Middle

Painting

1st Place –  Jesse Benedict – Bodie Island Lighthouse – Highfalls Elementary

2nd Place – Marlene Garcia – Flowers are Blooming – Crain’s Creek Middle

3rd Place – Melissa Horne – Underground – Southern Middle

Honorable Mention – Jeremy Evan Jones – Spectrum City – Southern Middle

Honorable Mention – Maggie Overton – The Truth will be Told – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Davaney Louise Overton – 4 Seasons – New Century Middle

Honorable Mention – Alyssa Furie – A Horse with no Name – O’Neal

Honorable Mention – Reagan Sepurek – A Cold Winter Night – Saint John Paul II

Printmaking

1st Place – Amoni McBride – I’ve Got Rhythm – Southern Middle

2nd Place – Zoe Wall – Islamic Green Tiles – West Pine Middle

3rd Place – Maddie Sivier – Japanese Printmaking – New Century Middle

Photography & Digital Art

1st Place – Rylee Wilson – Self Portrait – Westmoore Elementary

2nd Place – Tshering Blackwell – Druk Dragon – O’Neal

People’s Choice Winner

Alyssa Furie – A Horse with no Name – O’Neal

School Awards:

Goes to the schools with the Best Presentations

Elementary School

1st: O’Neal

2nd: Sandhills Classical Christian

3rd: Highfalls Elementary

Middle School

1st: Crain’s Creek

Runner-up: Southern Middle

High School

1st: Pinecrest (Christine Wilson)

Runner-up: North Moore

 

As always, thank you for your help and we look forward to “showing off” your students’ talents next year! If you have any questions please call 910-692-2787.