Young People’s FAF 2017

The Young People’s Fine Arts Festival (YPFAF) is the Arts Council of Moore County’s way of showcasing the artistic talents of students in grades K-12 from all Moore County public, private, charter and home schools. Chosen by each school, all entries are exhibited at Campbell House Galleries. The exhibit is free and open to the public, thanks to the sponsorship of George W. Little & Associates and Whistle Stop Press.

In addition to the exhibit, the high school entries were judged by Cheryl Stuckey, retired art teacher. The winners for the 2017 Young People’s Fine Arts Festival were:

HIGH SCHOOL AWARDS

Judge’s Choice

Alexandria Brigman – 3-D – Paper Ball – North Moore

3-D Art

1st Place –  Alexandria Brigman – Paper Ball – North Moore

2nd  Place – Elie Turner – Light of Technology – Sandhills Classical Christian

3rd Place –  Natasha Berta – STYX – O’Neal

Honorable Mention – Zoie Zavala – Monet Mask – STARS

Honorable Mention – Isabelle Jones – Guernica – STARS

Drawing

1st Place – Phi Nguyen – Wordly Treasures – Pinecrest

2nd Place – Emily Barnett – Unititled – Pinecrest

3rd Place – Natalie Warner- Writer’s Block – Pinecrest

Honorable Mention – Caroline Buss – Static Study – Pinecrest

Honorable Mention – Hanna Fitzgerald – Call me on my Cell Phone – O’Neal

Honorable Mention – Hanna Fitzgerald – Mirror Image – O’Neal

Honorable Mention – Eric Li – Blind – O’Neal

Mixed Medium

1st Place- Madeleine Albright – The Struggles of Conformity – Pinecrest

2nd Place – Eric Li – Liberty Lends Stormtroopers – O’Neal

3rd Place – Baylee Williams – Three Point Perspective – Union Pines

Honorable Mention – Simone Woolley – A Study in Line – O’Neal

Honorable Mention – Madeline Ramirez – Rainy London – North Moore

Honorable Mention – April Chavis – Untitled – Pinecrest

Honorable Mention – Amanda Lee – Whirlwind – Pinecrest

Painting

1st Place – Madeleine Albright – Tea Time – Pinecrest

2nd Place – Eric Li – See No Evil – O’Neal

3rd Place – Allison Martindale – Summer of ’16 – North Moore

Honorable Mention – Asia Nguyen – Untitled – Pinecrest

Honorable Mention – Signe Healy – Curiouser and Curiouser – O’Neal

Photography & Digital Art

1st Place – Paige Dula – Just Like Everyone Else – Pinecrest

2nd Place – Justus Poole – Untitled – Union Pines

3rd Place – Samantha Shumake – Stain in the Eye of the Sink – Union Pines

Honorable Mention – Morgan Mason – Untitled – Union Pines

Honorable Mention – Trey King – A Shadow in the Night – O’Neal

MIDDLE SCHOOL AWARDS

Judge’s Choice

Naomi Johnson – Mixed Mediums – Untitled (Mother Earth) – O’Neal

3-D Art

1st Place – Timmy Edelman – Untitled – O’Neal

2nd Place – Bella Shields – Foil Book – STARS

3rd Place – Caelan McCarney – Untitled – O’Neal

Honorable Mention – Trista Matthews – Fish – Highfalls Elementary

Honorable Mention – Sarah Gilder – Nature Bowl – STARS

Honorable Mention – Jason Marin – Untitled – O’Neal

Drawing

1st Place – Naomi Johnson – Untitled (Dragon) – O’Neal

2nd Place – Elizabeth Bazinet – Horse’s Eye – New Century Middle

3rd Place –Noelle Gilliam – Orchid – Sandhills Classical Christian

Honorable Mention – Ashton Clover – Nature’s Beauty – Emet Academy

Honorable Mention – Molly Kuzma – Untitled – O’Neal

Honorable Mention – Abby Anderson – God’s Glory – Sandhills Classical Christian

Honorable Mention – Zoey King – Unititled – O’Neal

Honorable Mention – Alexis Beittel – Study of Forms – Southern Middle

Mixed Medium

1st Place – Naomi Johnson – Mixed Mediums – Untitled (Mother Earth) – O’Neal

2nd Place – Jada Hodges – Frog in Nature – Crain’s Creek Middle

3rd Place – Natly Sosa – Hummingbird – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Aubrey Congdon – Trip to Seattle – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Katie McClure – Day at the Circus – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Sammy Wilson – Lizard in Habitat – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Evan Eldridge – Emphasis with Bird – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Jada Hodges – My Day in Paris – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Ava Kilgore – Koala Bear – Sandhills Classical Christian

 Painting

1st Place – Bella Shalala – Peacock – Sandhills Classical Christian

2nd Place – Winston Pound – Jaguar – Wrona Academy

3rd Place – Alexis Torres – Peaceful Mountains – Southern Middle

Honorable Mention – Tara Owen – Colorful Habitat – Southern Middle

Honorable Mention – Adriana Hernandez Zamora – Cherry Blossom Falls – Southern Middle

Honorable Mention –Trista Matthews – Palm Tree – Highfalls Elementary

Honorable Mention – Caroline Cheek – Pop Art Still Life – STARS

 Printmaking

1st Place – Jackson Lanzafama – Hummingbird – Crain’s Creek Middle

2nd Place – Sarah Gilder – Islamic Tile Print – STARS

3rd Place – Aaliyah Davis – Box Turtles – Crain’s Creek Middle

Honorable Mention – Morgan Hill – Wolf in Snow – Crain’s Creek Middle

 


As always, thank you for your help and we look forward to “showing off” your students’ talents next year! If you have any questions please call 910-692-2787.
Announcement